a tesztoszteron hormon a férfiak általános egészségének fenntartásában meghatározó

Tesztoszteron és férfi egészség

A megfelelő tesztoszteronszint

Kezdjük talán azzal, hogy önmagában egy hormonról beszélni valószínűleg balgaság. Testünk egy elképzelhetetlenül összetett, kifinomult biológiai szerveződés, s bár ki lehet belőle ragadni egy-egy elemet, hogy megvizsgálva azt megpróbáljuk meghatározni a szerepét, de mindig csak egy önként választott nézőszögből fogjuk látni a nagy egész egy részét. Többnyire megállapítható, hogy a tesztoszteron jelenléte, illetve mennyisége a szervezetben milyen jelenségeket produkál …általában. De egyrészt nem lehet belegyömöszölni egy statisztikai kockába az emberiséget, mégha a 60-70%-ra igaz is egy-egy megállapítás – mindenki, egytől-egyig más és más. Éppen ezért az egészséges tesztoszteron szint személyre szabottan változó. Ráadásul nemcsak az életkor függvényében eltérő mértékű, de naponta, sőt akár percek alatt is megváltozhat. Ebből adódóan, ha megváltozik annak az eddig megszokott mértéke, az is eltérő tüneteket fog produkálni. Van akit meggyötör, van aki megkönnyebbül. Másrészt a változó szintű tesztoszteron egy halom folyamatot indít meg a szervezetben, hatással van az összes többi hormon termelésére, a szív- és érrendszerre, a tápanyagcserére, az immunrendszerre, a kiválasztásra, a nyirokrendszerre, az érzelmi folyamatainkra, izmaink regenerációjára, agyi tevékenységeinkre, a testzsír termelésre, érzelmeinkre, a nemi aktivitásra, a prosztatára, és mindenre. Az, hogy kinél, mennyire és mire, az egyénre szabottan változó. 

Na, hát ezek fényében nézzük meg, mire is jó az a tesztoszteron!

Amit nagyjából mindenki tud, hogy ez a férfiak elsődleges nemi hormonja, a herékben termelődik, illetve egy kicsit a mellékvesék is előállítanak belőle. Első sorban a nemi funkciók szabályozásában játszik főszerepet, de a férfiak általános egészségének fenntartásában is meghatározó. 

A nemi szervek és a férfi hormon

A genitális egészség szempontjából nézve a tesztoszteron szabályozza a spermatermelés minőségét és mennyiségét, befolyásolja a libidót, felelős a merevedés minőségéért, a szexuális teljesítőképességért és az ejakulátum mennyiségéért. Pubertás korban a pénisz és a herék fejlődését befolyásolja, hatással van a másodlagos nemi jellegek kialakulásában, mint például a mélyebb hang, a testszőrzet és az izomtömeg növekedése. Meghatározó szerepe van a prosztata működésében. Fiatal korban a hormon elősegíti a prosztata normális fejlődését és működését, azonban idősebb korban a megváltozott tesztoszteronszint vagy annak egyik metabolitja, a dihidro-tesztoszteron (DHT) növekvő termelődése hozzájárulhat a prosztata szövetek túlzott növekedéséhez. Ezáltal leszűkül a húgycső keresztmetszete (a prosztata a húgyhólyag alatt helyezkedik el, a húgycsövet körbeölelve), ami vizelési nehézségeket okoz, valamint a megnövekedett prosztata nyomja a húgyhólyagot, ami gyakori vizelési ingert, és egyfajta kismedencei diszkomfort érzést produkál. Ez az állapot, az úgynevezett jóindulatú prosztata-megnagyobbodás, a BPH. 

Az általános férfiegészség szemszögéből a tesztoszteron számtalan hatást gyakorol a szervezetre.

Ami kevéssé közismert, az a tesztoszteron és az immunitás összefüggése. Az elsődleges  férfi nemi hormon szintje befolyásolja az immunrendszer működését. A bonyolult és összetett folyamatok elemzése nélkül kijelenthető a stressz-immunitás-tesztoszteron hármas összefüggésében, hogy a tesztoszteronszint és az immunválasz szoros összefüggésben áll egymással. Kutatások szerint a magasabb férfihormon szint erősebb immunválaszt produkál. A folyamatosan fennálló feszült érzelmi állapotban jelentősen csökken a tesztoszteron termelése, és a magasabb férfihormon szint pedig jobb stressztűréssel jár együtt. A stresszhormonok jelenléte pedig erősen korlátozza az immunrendszer működését.

A megfelelő mennyiségű tesztoszteron segít fenntartani a fiatalos energiaszintet és a mentális éberséget is, emellett jelentős pszichológiai hatásokat is kifejt. A hormon megfelelő szintű jelenlétében emelkedett önbizalom, motiváltság, mentális jólét figyelhető meg. Kiegyensúlyozott hangulat, általános elégedettség, jó stresszkezelő képesség jellemző.

Az agyi funkciók tekintetében a koncentráltság, a jó memória, a motiváltság, és a megfelelő energiaszint jellemző a harmonikus férfihormon háztartás esetén.

Ezen kívül jelenléte elengedhetetlen a férfi testi egészség szempontjából is, mivel segít fenntartani a csontok szilárdságát, az optimális zsír-izom arányt. Növeli a fizikai állóképességet, a test regenerációját fizikai munka és edzés után. De hatással van a szív- és érrendszer, a nyirokrendszer, az emésztőrendszer, és az egész szervezet jóllétére.

Melyi szervre hogyan hat a tesztoszteron a férfi egészség szemszögéből
A tesztoszteronszint csökkenése

A tesztoszteron szintje a kor előrehaladtával egy természetesen biológiai folyamat részeként csökken. Sajnos napjainkban ez már a fiatalabb korosztályban is előfordulhat, ha az életmódbeli tényezők, például a mozgásszegény életmód, a helytelen táplálkozás, a túlzott alkohol- vagy stimulánsok fogyasztása, illetve a krónikus stressz negatívan befolyásolják a szervezet működését. Ezen kívül a környezeti hatások is nagymértékben befolyásolják a hormontermelést: az egyre növekvő elektroszmog, a távkommunikációs rendszerek, a mikroműanyagok szervezetünkbe kerülése, a szennyezett ivóvíz, a génmódosított élelmiszerek, a növényvédőszer- és műtrágya származékok, az adalékanyagok jelenléte mind-mind komoly stresszfaktor szervezetünk számára. Mindezeken túl meg kell említeni néhány betegséget, amik általában hozzájárulhatnak az alacsony férfihormon szint kialakulásához. Ilyenek a különféle genitális szervi elváltozások, diszfunkciók, a cukorbetegség, a pajzsmirigy működésének rendellenességei, az elhízás, a magas, vagy alacsony vérnyomás, és sok egyéb más. Már egy egyszerű megfázás, vagy egy enyhe influenza hatására is jelentősen csökkenhet a szervezet tesztoszteron szintje, akár pár óra alatt is, és ez teljesen természetes, hiszen ilyenkor a testünk energiáinak nagy részét az immunrendszer működésére koncentrálja. Mi több, egy hirtelen bekövetkező stresszhatás eredményeként percek alatt esik le a férfihormon szintünk, mert ebben az esetben a stresszhormonok termelése életbevágóan fontos a szervezet számára. Energiáink legnagyobb részét ilyenkor az önvédelemre használjuk …amint kedvenc szexológusom szokta mondani: “Láttál már álló (fa..)pénisszel antilopot menekülni?”

Következmények és tünetek

A fentiekből következik, hogy a tesztoszteron termelés megváltozása számtalan tünetet produkálhat, de lássuk most a legjellemzőbbeket:

  • a leghamarabb jelentkező, és egyik legzavaróbb jelenség az erekció minőségének és idejének csökkenése
  • egy szintén nyugtalanító tünet, a nemi vágy, a libidó mérséklődése
  • kétségbeejtő jelenség lehet az egyre kevesebb mennyiségű ejakulátum
  • megváltozik a testalkat, leépülő izomzat, egyre több zsírlerakódás, főleg a hasi tájékon
  • fáradékonyság és izomgyengeség jelentkezhet
  • a megjelenő hajhullás, és a testszőrzet gyérülése is elszomoríthat
  • az alacsonyabb energiaszint, kimerültség, fáradtság, motiválatlanság is elkedvetleníthet bennünket
  • hangulatingadozások, depressziós tünetek is felbukkanhatnak

Ne ess kétségbe - természetes megoldások a genitális egészségért

Egy megfelelő életmóddal, kiegyensúlyozott étrenddel, és célzott táplálékkiegészítőkkel azonban a tesztoszteron termelés természetes módon optimalizálható, amely segít fenntartani a férfi vitalitást, teljesítőképességet, és általános egészséget. Azonban fontos megjegyezni, hogy amint fentebb is említettem, minden ember egyedi, ezért az eredmények eltérhetnek. Ha súlyosabb tüneteket tapasztalsz, feltétlenül keress fel egy orvost (andrológus, vagy urológus), aki segíthet a megfelelő diagnózisban és a kezelésben.

Amik segítenek

Lássuk, mik azok a természetes módszerek, amik segítségével visszaállítható az optimális tesztoszteronszint:

  • az első, és talán legfontosabb tényező, amivel támogathatod ezt a folyamatot, az a herék jólétének biztosítása. A tesztoszteront a herék speciális sejtjei állítják elő (főképp), ahhoz, hogy ez megfelelően megtörténjen, biztosítanod kell a herék megfelelő környezetét. A herék a testhőmérséklethez képest 2-3°C-al hűvösebb közegben, kb. 34°C-on tudnak optimálisan működni. A szűk nadrágok és alsóneműk a testhez szorítják a heréket, ezáltal az ideálisnál melegebb közegbe kerülnek, ráadásul folyamatos nyomásnak vannak kitéve, ami szintén akadályozza a megfelelő működésüket. További probléma szokott lenni, hogy ülés közben is legtöbbször összenyomva bedunsztoljuk őket. Egy az ideálistól eltérő hőmérsékleti közegben, folyamatos nyomás alatt álló szerv nem tud jól működni! Ezért nagyon fontos, hogy viselj laza nadrágokat és alsóneműt, leüléskor igazítsd meg a heréidet, hogy lazán, szabadon maradhassanak, és ülj laza terpeszben, egyenes derékkal!
  • a stresszhormonok fokozott megjelenése a szervezetben nemcsak a nemi hormonok termelését, hanem az immunrendszer működését is akadályozzák, blokkolják. Ezért kiemelten fontos, hogy megtanuljuk csökkenteni és kezelni életünkben a stresszt. A relaxációs technikák, a rendszeres testmozgás, a meditáció, és a különböző hobbi tevékenységek végzése nagy segítséget jelenthet ebben.  A honlapunkon több megoldást is találhatsz ebben a témában. Ilyenek a PSYCH-KⓇ, a chi-kung, az Öt Tibeti Rítus, vagy a KICHARIY masszázs.
  • a túlzott alkohol, vagy a hosszú távú könnyű drog fogyasztás, valamint a dohányzás és a mértéktelen kávézás szintén csökkenti a tesztoszteron termelését. Legegyszerűbb lenne azt mondani, hogy hagyd el ezeket teljesen, de nyilván nem ilyen egyszerű kérdés ez. Mindezen szerek fogyasztása legyen alkalom- és szertartásszerű, különös odafigyeléssel a mennyiségre és minőségre! …ha nem tudod letenni őket 🙂.
  • a krónikus alváshiány negatívan befolyásolja a tesztoszteron termelését, és az egész szervezet hatékony működését. Meghatározóan fontos ezért a minőségi alvás és pihenés. A testünk és elménk megfelelő regenerálódása érdekében próbálj meg elegendő időt szánni ezekre! Nagyban segíti az alvás és pihenés minőségét a honlapunkon megrendelhető BEMER fizikai érterápiás eszköz, melynek használatával hatékonyan segíthetjük a mikroerek véráramlását, ezáltal a sejtek tápanyagcsere folyamatait és regenerációját.
  • az elhízásnak is hangsúlyos szerepe van az alacsony tesztoszteron szint kialakulásában. A testzsír fokozatos és mértékletes csökkentése, hozzájárul a tesztoszteron-termelés harmonizálásához. Ebben segíthet a honlapunkon megtalálható Öt Tibeti Rítus gyakorlatsora.
  • a tesztoszteron termelés serkentésében fontos tényező a megfelelő és rendszeres testmozgás. A kerékpározás kivételével szinte mindegy, mi az, de itt is oda kell figyelni a mennyiségre és minőségre. A kerékpár nyerge legtöbb esetben folyamatos nyomást gyakorol a gátizomra és a pénisztőre, a biciklis nadrágok pedig szorosan tartják a heréket, és ezek a tényezők károsan hatnak a genitális szerveink egészségére. A honlapunkon megtalálható LiBio>ProsztatatornaⓇ és a LiBio>GeToFF ManⓇ (Genitális TOrna FérFiaknak) bizonyítottan jó hatással vannak nemcsak a nemi szervek egészségének helyreállításában, hanem ezáltal a kiegyensúlyozott hormontermelésre is. Ezeknek a tornáknak az a célja, hogy megtanuljuk általuk megmozgatni az általában merev feszültségben tartott, emiatt diszfunkcionálissá vált kismedencei és medencefenéki mikroizmokat. Ezáltal egy rugalmas, laza, jól működő izomzatot hozzunk létre, melyben helyreáll a mikroerek keringése. Így a mikroizmok környezetében található genitáliák sejtjei megfelelő vérellátásúvá válnak, javul az oxigén és tápanyagellátásuk, valamint a tápanyagcsere végtermékek kiürülése. Egy energiadús környezet jön létre, melyben megindulhatnak az öngyógyító folyamatok, elmúlnak a mikro- és a már kiterjedtebb gyulladások, új életre kelnek nemi szerveink, harmonikussá válik a tesztoszteron termelésünk.
  • a változatos, egészséges étrend szintén kardinális tényező a harmonikus férfihormon-háztartás megteremtésében. Erről több ezer oldalon lehetne írni, én azt javaslom, keress fel egy szakembert, akinek a tanácsait követve olyan étrendet tudsz kialakítani, ami támogatja egész szervezeted, így a reproduktív szerveid működését is. Válogass, próbálj ki minél több étrendet, idővel meg fogod találni a Neked legmegfelelőbbet. Addig is pár tanács: igyál tisztított vizet, a vezetékes vizet én csak fürdésre ajánlom, kerüld az élelmiszer-készítmények fogyasztását, próbáld meg jó minőségű nyersanyagokból készíteni táplálékod! Csökkentsd a szénhidrátok – főleg a finomított liszt és cukor – fogyasztását, egyél minél több nyers növényi rostot! Kerüld a bolti tej- és tejtermékek szervezetedbe kerülését, és ne hidd el, hogy a zsír méreg! Ne használj mikrót, ha kávézol vagy dohányzol, tedd azt szertartásszerűen. Fontos kérdés, hogy mit eszel, de szerintem még fontosabb az, hogy hogyan teszed azt! Szánj mindig elegendő időt, és megfelelő figyelmet az étkezéseidre! Sokkal fontosabb így tenned, mintsem gondolnád! A témáról bővebben ebben az írásban olvashatsz.
  • a különféle természetes összetevőkből álló étrendkiegészítők nagyban hozzájárulhatnak az egészséges tesztoszteronszint kialakításához. A téma szintén betöltene egy kisebb könyvtárat, tehát azt javaslom tájékozódj a neten, különös tekintettel a libio.hu-n található termékekre 🙂! A vitaminok és ásványi anyagok közül kiemelkedő szerepet játszanak a harmonikus tesztoszteronszint megteremtésében a D, és E vitamin, a cink, a magnézium és a szelén, amik szintén bevihetők különböző zöldségek és gyümölcsök fogyasztásával.

Hogyan lesz tartós a változás

A fenti témák mindegyikében kiemelten fontos a mértékletesség és a fokozatosság! Mindenféle váltás, változtatás komoly terheket róhat a testre és az idegrendszerre, ne okozz plusz stresszt magadnak (hisz pont ezt akarjuk mérsékelni)! Minden változásra hagyj időt magadnak, de legyél eltökélt és kitartó. Időre van szüksége az agynak és a testnek, hogy megszokják az új dolgokat, ellenkező esetben csak egy kudarcélményt alapozol meg magadnak.

Ákos

friss hírekért, kedvezményekért íratkozz fel a férfi és a nemi egészséggel kapcsolatos hírekért
Akkor tudsz továbblépni, ha mindhárom mezőt kitöltötted.
friss hírekért, kedvezményekért íratkozz fel a férfi és a nemi egészséggel kapcsolatos hírekért